Výlety - Trips - Ausflüge - Wyteczky

Divadelní stezka
(8 km, profil nenáročný, vhodné pro maminky s malými dětmi, pro seniory).

Vycházku začnete na náměstí, v jeho západním rohu, před radnicí, na které je umístěna první informační tabule. V 18. a 19. století zde stávala radnice, ve které se hrávalo divadlo. Z náměstí se pak vydáte Bozkovskou ulicí (zelená turistická trasa, ca 20 m), poté se spustíte boční uličkou z kopce dolů. Po 50 metrech se napojíte Staroveskou ulici, která skýtá spoustu zajímavých míst: uprostřed cesty, v rozlehlé zahradě, stávala již ve 14. století sklářská huť Mikuláše Queysera, nebo o kousek dál, u Vodseďálků (Lupků; telefon: 721 640 360), se dá navštívit mechanický betlém. Pokračujete ovšem dál, po zelené turistické trase, až dojdeme k hlavní silnici. Tu budete následovat až k autobusové zastávce. V protější zahradě vás na divadlení minulost upozorní další z tabulí. Od zastávky vykročíte znovu po zelené, dojdete až ke staré škole, v jejímž štítu je umístěno další povídání, tentokrát o jednom z nejznámějších a nejvýznamnějších učitelů našich hor – o Josefu Šírovi. Zde se trasa okruhu stáčí do břehu. Ze silnice znovu vydáte do břehu a přijdete ke stavení s kapličkou. Stávala zde rodná chalupa Fr. Vodseďálka a jedna z prvních věhlasných scén sousedského divadla. Přibližně sto metrů od toho místa se nachází další mechanický betlém, u Poloprutských. Zpět do Vysokého se můžete vydat po tak zvané Trhovici (po modré turistické trase, téměř po rovině) nebo sejít na hlavní silnici a vrátit se do náměstí po Staroveské ulici.

 

Vysocký okruh
(12 km, profil mírně náročný, vhodný pro rodiče i prarodiče s předškoláky či školáky).

Také tento výlet zahájíme na náměstí, od ostrůvku budeme následovat žluté turistické značení. Z náměstí nás trasa zavede do městského parku, poté na Rónovu cestu, k Márynkovu kříži, na hřeben nad Tříčí až k Dykově skále. Z tohoto úseku jsou nejkrásnější výhledy na Krkonoše (od Čertovy hory až po Černou horu). Od Dykovy skály, kde si můžete udělat malý piknik, vás cesta zavede do lesa na pohaniště a na nivy, pak bučinami až k Jizeře, na jejímž břehu se nachází zřícenina hradu Nístějka a malá přírodní rezervace. Přes Farský potok se naše cesta přehoupne na Jilem, malou osadu, připadající k obci Poniklá. Z Jilmu vede trasa zpět do údolí okolo Farského potoka. Zde si připomeneme slávu vysockého lyžařského sportu (zbytky skokanského můstku), nebo místa, kde stávaly mlýny či bývalé městské koupaliště. Odkud nás cesta zavede zpět do Vysokého.

 

Po stopách Dykových vycházek
(17 km, profil - nenáročný, vhodné pro rodiče s dětmi (vhodně mít kočárek) nebo pro cyklisty; pití a svačinu s sebou!!!)

Výlet začneme jako obvykle na vysockém náměstí u ostrůvku s turistickými značkami (většinu dnešního výletu budeme následovat zelenou a žlutou turistickou značku). Dle instrukcí bse budete držet zelené trasy, která z náměstí vede Lyžařskou ulicí do Šachet, odtud na rozcestí (křižovatku) Pod Petruškovými vrchy. Cesta dále povede do Stanového. Projdete jeho první části -  U Pece. Silnice Vás provede lesním úsekem, zatáčkou, za kterou se cesta prudce svažuje dolů. Na konci terénní cesty můžete navštívit rodný dům Antala Staška (Antonína Zemana). Z rozcestí Vás stezka "vynese" do kopce, na Navarov. V hostinci U Koldovských se na svých výletech okolo Vysokého ubytovával Viktor Dyk. Lesní pěšina (stále zelená stezka) Vás zavede ke zřícenině hradu Navarov (zde buďte opatrní!). Odtud doporučujeme projít po modré stezce (krátký úsek lesem) na silnici a tou se vydat (do kopce - není značeno) k Navarovskému zámku. Zámek je soukromým majetkem, bohužel jej ani jeho zahradu s konírnou nelze navštívit. Snad i pro Vás bude romantickým a zároven strašidelným zážitkem projít si starou alejí (po žluté stezce směrem na Jesenný). Od jesennské kapličky se dejte až k rozcestí, na něm zatočte doleva a silnici kopírujte až do zatáčky (ve Stanovém). Zde se vydejte doprava, cesta Vás zavede až na místo, kde jste se ve Stanovém dávali z kopce dolů k rodné chalupě Antala Staška. Nyní již cestu zpět jistě poznáte, vede po zelené trase do Vysokého.

 

K roztockému mlýnu a zpět
(9 km, terén vede lesními cestami a pěšinami, vhodné k rodinnému výletu; svačinu raději s sebou - i když možnost občerstvení na cestě do Roztok bude)

Z vysockého náměstí (od ostrůvku) se vydáte po zelené trase (Staroveskou ulicí až do Staré Vsi). Cesta Vás povede údolím Staroveského potoka. Na této trase se seznámíte zčásti se sklářskou minulostí Vysokého, můžete navštívit chodící betlém (u Vodseďálků), narazíte na místa připomínající divadelní historii města. Projdete okolo křížku v lese, který je připomínkou na přepadení z roku (yyy). V lese minete zbytky mlýnů. Na Helkovickém rozcestí budete dále kopírovat zelenou trasu, a to až do Roztok u Semil. Od tamní návsi je to už jen kousek po žluté k roztockému Fiedlerově mlýnu (otevřeno: květen, červen, září - pouze SO a NE od 10 do 16 hodin; červenec. srpen - ÚT až NE od 9 do 16 hodin; více info: na tel. 608707147 nebo 737843920). Do Vysokého se pak vrátíte přes náves a odtud po modré turistické trase, tzv. Trhovicí.

 

Kam raději autem:

* Bozkovské dolomitové jeskyně www.bozkovske-jeskyne.cz

* Rozhledna U borovice (na kole nebo autem, cesta vede po silnici z Vysokého nad Jizerou do Semil): www.uborovice.cz

* Poniklá a její třpytivé vánoční ozdobičky (možnost navštívit výrobnu): www.rautis.cz/cz/exkurze